Great Farming Stories

Waikato 2021 Regional Supreme Winners - the van Ras Family

Waikato 2021 Regional Supreme Winners - the van Ras Family

29 April 2021

Regional Supreme Winners 2021: Johan and Kylie van Ras from Waiorongomai Valley...

Read more >

Murray and Janet Easton from Mamahi

Murray and Janet Easton from Mamahi

29 April 2021

2021 Finalists: Murray and Janet Easton from Mamahi - Dairy and Sheep The Easton’s farm in...

Read more >

Michael & Susie Woodward of Woodward Farms

Michael & Susie Woodward of Woodward Farms

29 April 2021

2021 Finalists: Michael and Susie Woodward of Woodward Farms - Dairy and Goat A move from farm...

Read more >

Russell and Mavis Profit of Raupuha Stud

Russell and Mavis Profit of Raupuha Stud

29 April 2021

2021 Finalists: Russell and Mavis Proffit, Raupuha Stud - Sheep With Russell’s parents...

Read more >

Peter Levin and Phil Barton of Levin & Co.

Peter Levin and Phil Barton of Levin & Co.

29 April 2021

2021 Finalists: Peter Levin and Phil Barton of Levin and Co. - Beef Biodiversity has been a...

Read more >

Puniu River Care Catchment Group Award Winners 2021

Puniu River Care Catchment Group Award Winners 2021

29 April 2021

When it comes to Catchment Management, Pūniu River Care, known as PRC, are big initiators in the...

Read more >

A move across the globe proves fruitful

A move across the globe proves fruitful

13 April 2021

A sustainable orchard growing a classic Kiwi-favourite just out of Matamata is a long way from the...

Read more >

A clear vision to challenge the square

A clear vision to challenge the square

13 April 2021

Strath Taieri farmer Lynnore Templeton doesn’t mince words, especially when talking about the...

Read more >

A healthy environment - essential for family and growing great produce

A healthy environment - essential for family and growing great produce

11 February 2021

Together with a team of 45, fifth-generation vegetable grower Robin Oakley and wife Shirleen grow...

Read more >

Kaitiakitanga, sustainable farming and growing delicious food

Kaitiakitanga, sustainable farming and growing delicious food

20 January 2021

Firm believers in the  importance of kaitiakitanga (guardianship of the land), Pania...

Read more >

The proof is in the potatoes 

The proof is in the potatoes 

12 January 2021

The proof is in the potatoes at Oakley’s Premium Fresh Vegetables when it comes to a...

Read more >

Beautification at heart of epic dairy conversion

Beautification at heart of epic dairy conversion

21 December 2020

When Damien Watson started working at Waikato dairy farm Renown in 2006, pine trees were being...

Read more >

Do right today, to benefit others tomorrow

Do right today, to benefit others tomorrow

4 December 2020

Ask Dannevirke dairy farmers Andrew Hardie and Helen Long for a piece of advice to pass onto young...

Read more >

Trees for the people - trees for the planet

Trees for the people - trees for the planet

22 November 2020

At any one time there are up to 250,000 seedlings on Stephen and Sam Wade’s Lynwood Avocado...

Read more >

Trust in technology reaping rewards

Trust in technology reaping rewards

17 November 2020

A 50 percent drop in fuel consumption and a dramatic boost to accuracy are key benefits of using...

Read more >

Farming more than just a livelihood

Farming more than just a livelihood

16 October 2020

For Adrian and Pauline Ball, Dennley Farm in Tirau is more than a livelihood.  It’s...

Read more >

Striking the right balance

Striking the right balance

12 October 2020

Wairarapa sheep farmer Rob Dick is on a mission to reduce his property’s environmental...

Read more >

Sustainable approach boosting productivity

Sustainable approach boosting productivity

28 September 2020

An East Coast farm is enjoying a dramatic increase in productivity, despite retiring 10% of the...

Read more >

Big savings with on-site native nursery

Big savings with on-site native nursery

16 September 2020

Setting up an on-farm indigenous plant nursery is potentially saving one Southland farming couple...

Read more >

Board member Andrea Hanna stepping down

Board member Andrea Hanna stepping down

4 September 2020

As we approach our elections for the NZ Farm Environment Trust Board, we caught up with outgoing...

Read more >

Efficiency and support networks two keys to success

Efficiency and support networks two keys to success

29 August 2020

Angela Scott of Pendella Farm (Sheep & Beef). Kiwi ingenuity, mixed with a healthy dose of...

Read more >

Mentoring key to rising through the ranks

Mentoring key to rising through the ranks

3 August 2020

It’s all about the people for Taranaki Ballance Farm Environment Awards (BFEA) regional...

Read more >

2020 Southland Regional Supreme Winners

2020 Southland Regional Supreme Winners

14 June 2020

Geordie & Frances Eade of Granity Downs -  Intensive sheep & beef. Big picture...

Read more >

2020 Canterbury Regional Supreme Winners

2020 Canterbury Regional Supreme Winners

14 June 2020

Dairy farmers Tony Coltman & Dana Carver of Canlac Holdings are the 2020 Canterbury...

Read more >

2020 Greater Wellington Regional Supreme Winners

2020 Greater Wellington Regional Supreme Winners

10 June 2020

Aidan Bichan, Neville Fisher & Vern Brasell of Kaiwaiwai Dairies - Dairy. Demonstrating good...

Read more >

Jeff and Shirley Ravenwood - Fernglen and Motu-Nui

Jeff and Shirley Ravenwood - Fernglen and Motu-Nui

9 June 2020

2020 finalists: Jeff and Shirley Ravenwood of Fernglen and Motu-Nui - Sheep & beef, sheep...

Read more >

Barrie Cook Whakatomotomo

Barrie Cook Whakatomotomo

9 June 2020

What began as a lifestyle choice has largely become a mission to preserve a native wetland forest...

Read more >

William Beetham - Beetham Pastural

William Beetham - Beetham Pastural

8 June 2020

2020 finalists: William Beetham of Beetham Pastural - Sheep & beef. Partnerships are driving...

Read more >

Rob Dick - Easterbo

Rob Dick - Easterbo

7 June 2020

2020 finalists: Rob Dick of Easterbo -  Hogget grazing. This highly productive hogget...

Read more >

Ben & Karen Herrick - Kowhai Bush Organics

Ben & Karen Herrick - Kowhai Bush Organics

6 June 2020

2020 finalists: Ben & Karen Herrick of Kowhai Bush Organics - Dairy.   Over the...

Read more >

2020 Northland Regional Supreme Winners

2020 Northland Regional Supreme Winners

3 June 2020

Jeff Martin and Helen Linssen of Te Karoa Farms - Beef. Jeff and Helen specialise in beef...

Read more >

2020 Northland Entrants

2020 Northland Entrants

3 June 2020

Here are our wonderful 2020 entrants for the Northland Ballance Farm Environment Awards. We...

Read more >

2020 Auckland Regional Supreme Winners

2020 Auckland Regional Supreme Winners

27 May 2020

Matt & Sarah Bolton of Oete Goat Farm - Goat. In a short period of time, the Boltons have...

Read more >

2020 Southland Entrants

2020 Southland Entrants

13 May 2020

Here are our wonderful 2020 entrants for the Southland Ballance Farm Environment Awards. We...

Read more >

2020 East Coast Regional Supreme Winners

2020 East Coast Regional Supreme Winners

30 April 2020

Evan & Linda Potter of Waipapa (sheep, beef & deer) are the 2020 winners of...

Read more >

2020 Auckland Entrants

2020 Auckland Entrants

15 April 2020

Here are our wonderful 2020 entrants for the Auckland Ballance Farm Environment Awards. We...

Read more >

2020 Taranaki Entrants

2020 Taranaki Entrants

15 April 2020

Here are our wonderful 2020 entrants for the Taranaki Ballance Farm Environment Awards. We...

Read more >

2020 Greater Wellington Entrants

2020 Greater Wellington Entrants

15 April 2020

Here are our wonderful 2020 entrants for the Greater Wellington Ballance Farm Environment...

Read more >

2020 Canterbury Entrants

2020 Canterbury Entrants

15 April 2020

Here are our wonderful 2020 entrants for the Canterbury Ballance Farm Environment Awards. We...

Read more >

2020 East Coast Entrants

2020 East Coast Entrants

15 April 2020

Here are our wonderful 2020 entrants for the East Coast Ballance Farm Environment Awards. We...

Read more >

2020 Otago Entrants

2020 Otago Entrants

15 April 2020

Here are our wonderful 2020 entrants for the Otago Ballance Farm Environment Awards. We...

Read more >

2020 Horizons Entrants

2020 Horizons Entrants

15 April 2020

Here are our wonderful 2020 entrants for the Horizons Ballance Farm Environment Awards. We...

Read more >

2020 Waikato Entrants

2020 Waikato Entrants

15 April 2020

Here are our wonderful 2020 entrants for the Waikato Ballance Farm Environment Awards. We...

Read more >

Chalky and Lesley Leary - Onga

Chalky and Lesley Leary - Onga

14 April 2020

2020 finalists: Chalky and Lesley Leary of Onga - sheep and cattle...

Read more >

2020 Horizons Regional Supreme Winners

2020 Horizons Regional Supreme Winners

14 April 2020

The Clarke family of Woodhaven Gardens - Commercial Vegetable Production - are the 2020 Regional...

Read more >

Mark Johnston and Rebecca Jeffery - Ruahine Range View

Mark Johnston and Rebecca Jeffery - Ruahine Range View

14 April 2020

2020 finalists: Mark Johnston & Rebecca Jeffery of Ruahine Range View - Dairy. After...

Read more >

Tony & Lynda Gray - Kinross Partnership

Tony & Lynda Gray - Kinross Partnership

14 April 2020

2020 finalists: Tony & Lynda Gray of Kinross Partnership - Sheep, Beef and Deer...

Read more >

2020 Waikato Regional Supreme Winners

2020 Waikato Regional Supreme Winners

14 April 2020

Mark & Felicity Brough of Paerua - Sheep and Beef. Native birds have returned, and water...

Read more >

Damien Watson & Joan Barendsen - Renown

Damien Watson & Joan Barendsen - Renown

14 April 2020

2020 finalists: Damien Watson & Joan Barendsen of Renown - Dairy. This property has the...

Read more >

Chris Irons & Debra Hastie - Te Waitere View

Chris Irons & Debra Hastie - Te Waitere View

14 April 2020

2020 finalists: Chris Irons & Debra Hastie of Te Waitere View - Sheep and beef breeding and...

Read more >

Bryan Frederick & Stu Morgan - Waikeria Prison Farm

Bryan Frederick & Stu Morgan - Waikeria Prison Farm

14 April 2020

2020 finalists: Bryan Frederick & Stu Morgan of Waikeria Prison Farm - Dairy Waikeria...

Read more >

Tim and Rach Phillips - Waipa Meadow

Tim and Rach Phillips - Waipa Meadow

14 April 2020

2020 finalists: Tim & Rach Phillips of Waipa Meadow - Dairy Creative thinking and...

Read more >

Sandra and Chris Campbell - Oakwood Hills

Sandra and Chris Campbell - Oakwood Hills

14 April 2020

2020 finalists: Sandra & Chris Campbell of Oakwood Hills - Dairy. Caring for the...

Read more >

Joanna and Simon Davies - Toko

Joanna and Simon Davies - Toko

14 April 2020

2020 finalists: Joanna & Simon Davies of Toko - Sheep & beef breeding &...

Read more >

Sam and Liz Barton - Montana Pastoral

Sam and Liz Barton - Montana Pastoral

14 April 2020

2020 finalists: Sam & Liz Barton of Montana Pastoral - Sheep & beef. When the Bartons...

Read more >

2020 Otago Regional Supreme Winners

2020 Otago Regional Supreme Winners

14 April 2020

Anna & Ben Gillespie of Two Farmers Farming - Beef & dairy grazing. Taking a strategic...

Read more >

Andrew and Vanessa Wilkinson - Calsi Farms

Andrew and Vanessa Wilkinson - Calsi Farms

14 April 2020

2020 finalists: Andrew & Vanessa Wilkinson of Calsi Farms - Dairy. Over the past 10 years,...

Read more >

Robert and Cate Willis - Bobcat

Robert and Cate Willis - Bobcat

14 April 2020

2020 finalists: Robert & Cate Willis of Bobcat - Dairy. Fourth-generation Southland farmer...

Read more >

John Taylor, Brendon Stent & Aafke Huisman - Rosebank - Landcorp Farming Pamu

John Taylor, Brendon Stent & Aafke Huisman - Rosebank - Landcorp Farming Pamu

14 April 2020

2020 finalists: John Taylor, Brendon Stent & Aafke Huisman of Rosebank – Landcorp Farming...

Read more >

Robin Oakley - Oakley's Premium Fresh Vegetables

Robin Oakley - Oakley's Premium Fresh Vegetables

14 April 2020

2020 finalists: Robin Oakley of Oakley’s Premium Fresh Vegetables - Horticulture. Taking...

Read more >

Richard and Chrissie Wright - Tamar

Richard and Chrissie Wright - Tamar

14 April 2020

2020 finalists: Richard & Chrissie Wright of Tamar - Beef, dairy & Cropping. Scale...

Read more >

Mike & Nicky Salvesen - Wakare

Mike & Nicky Salvesen - Wakare

14 April 2020

2020 finalists: Mike & Nicky Salvesen of Wakare - Beef & deer. A progressive vision for...

Read more >

2020 Taranaki Regional Supreme Winners

2020 Taranaki Regional Supreme Winners

14 April 2020

 The Browns – Robert, Jane, Nick, Sophie, Will, Kate and Sam  of Rukumoana Farms -...

Read more >

Robert & Verna Bourke and Conna & Nick Smith - Fern Flats

Robert & Verna Bourke and Conna & Nick Smith - Fern Flats

14 April 2020

2020 finalists: Robert & Verna Bourke and Conna & Nick Smith of Fern Flats -...

Read more >

The Stanley's Ron & Cathy, Noel & Suzy and Karl & Nicola - Stanley Brothers Trust

The Stanley's Ron & Cathy, Noel & Suzy and Karl & Nicola - Stanley Brothers Trust

14 April 2020

2020 finalists: The Stanley’s – Ron & Cathy, Noel & Suzy and Karl...

Read more >

Steve Lepper - Lepper Trust

Steve Lepper - Lepper Trust

14 April 2020

2020 finalist: Steve Lepper of Lepper Trust - Pork producer. Innovation and efficiency are the...

Read more >

Auckland Council's Garry Hewson, Laura Wallis & Dene Noonan - Te Rau Puriri

Auckland Council's Garry Hewson, Laura Wallis & Dene Noonan - Te Rau Puriri

14 April 2020

2020 finalists: Auckland Council’s Garry Hewson, Laura Wallis & Dene Noonan of Te Rau...

Read more >

Alan & Khim Hellyer - Mahoenui

Alan & Khim Hellyer - Mahoenui

14 April 2020

2020 finalists: Alan & Khim Hellyer of Mahoenui - Sheep and beef. A life-long...

Read more >

Richard Clark - Waipaoa Forests

Richard Clark - Waipaoa Forests

14 April 2020

2020 finalist: Richard Clark of Waipaoa Forests - Farm forestry. Waipaoa Forests...

Read more >

Dan and Billie Herries - Taramoa

Dan and Billie Herries - Taramoa

14 April 2020

2020 finalists: Dan & Billie Herries of Taramoa — Sheep &...

Read more >

Michael & Mandy and Richard & Jenny Loffler - Loffler Partnership

Michael & Mandy and Richard & Jenny Loffler - Loffler Partnership

14 April 2020

2020 finalists: Michael & Mandy and Richard & Jenny Loffler of Loffler...

Read more >

George & Bobbi Williams - Mutuera Station

George & Bobbi Williams - Mutuera Station

14 April 2020

2020 finalists: George & Bobbi Williams of Mutuera Station — Sheep &...

Read more >

Ryan Sanderson & Malinda Wynyard - Hollow Point Pastures

Ryan Sanderson & Malinda Wynyard - Hollow Point Pastures

14 April 2020

2020 finalists: Ryan Sanderson & Malinda Wynyard of Hollow Point Pastures...

Read more >

Grant and Danielle Petterd - Prospark Farm

Grant and Danielle Petterd - Prospark Farm

14 April 2020

2020 finalists: Grant and Danielle Petterd of Prospark Farm - Dairy. The attractive vistas...

Read more >

Rod & Cindy Maclvor with daughter Brenna - Marsden Estate

Rod & Cindy Maclvor with daughter Brenna - Marsden Estate

14 April 2020

2020 finalists: Rod and Cindy MacIvor with daughter Brenna of Marsden Estate - Vineyard,...

Read more >

Brendon & Rachel Williams - Pencoed Trust

Brendon & Rachel Williams - Pencoed Trust

14 April 2020

2020 finalists: Brendon & Rachel Williams of Pencoed Trust - Arable and Finishing. This...

Read more >

Angela Scott and Grant Williams - Pendella Farm

Angela Scott and Grant Williams - Pendella Farm

14 April 2020

2020 finalists: Angela Scott & Grant Williams of Pendella Farm - Sheep & beef. The epic...

Read more >

Keith and Jenny Trotter

Keith and Jenny Trotter

14 April 2020

2020 finalists: Keith & Jenny Trotter - dairy. Keith and Jenny Trotter have been farming...

Read more >

Chris and Desiree Giles - Waimumu Downs

Chris and Desiree Giles - Waimumu Downs

2 April 2020

2020 finalists: Chris & Desiree Giles of Waimumu Downs - Dairy. A strong vision has guided...

Read more >

2019 National Ambassadors

2019 National Ambassadors

6 June 2019

Adrian and Pauline Ball, owners and operators of Dennley Farms Ltd, are the new National...

Read more >

2019 Southland Regional Supreme Winners

2019 Southland Regional Supreme Winners

12 April 2019

Kepler Farm in Te Anau was announced the Regional Supreme Winner at this evening’s 2019...

Read more >

2019 Waikato Regional Supreme Winners

2019 Waikato Regional Supreme Winners

11 April 2019

Dennley Farms Ltd, owned and operated by Adrian and Pauline Ball, was announced the Regional...

Read more >

2019 Otago Regional Supreme Winners

2019 Otago Regional Supreme Winners

6 April 2019

Rocks Station, owned and operated by passionate sheep and beef farmers Andrew and Lynnore...

Read more >

2019 Taranaki Regional Supreme Winners

2019 Taranaki Regional Supreme Winners

5 April 2019

MataRata Downs, owned and operated by farming partners, Jarred & Sarah Coogan and Bryan &...

Read more >

2019 Greater Wellington Regional Supreme Winners

2019 Greater Wellington Regional Supreme Winners

4 April 2019

A multi-faceted sheep and beef farm in Featherston, Palliser Ridge, was announced the Regional...

Read more >

2019 Northland Regional Supreme Winners

2019 Northland Regional Supreme Winners

29 March 2019

A Whangarei family growing raspberries, blueberries, blackberries, and green and gold kiwifruit...

Read more >

2019 Auckland Regional Supreme Winners

2019 Auckland Regional Supreme Winners

28 March 2019

Webber Family Farm, owned and operated by Ross and Eleanore Webber, was announced the Regional...

Read more >

2019 Canterbury Regional Supreme Winners

2019 Canterbury Regional Supreme Winners

22 March 2019

White Rock Mains, owned and operated by Duncan and Tina Mackintosh, was announced the Regional...

Read more >

2019 East Coast Regional Supreme Winners

2019 East Coast Regional Supreme Winners

20 March 2019

Hawke's Bay dairy farmers, Nick and Nicky Dawson, have won the East Coast Ballance Farm...

Read more >

2019 Horizons Regional Supreme Winners

2019 Horizons Regional Supreme Winners

15 March 2019

A 970ha sheep and beef farm near Weber, with more than a century of lifeblood flowing through its...

Read more >

2019 Bay Of Plenty Regional Supreme Winners

2019 Bay Of Plenty Regional Supreme Winners

23 February 2019

Whakatane dairy farmers Fraser and Katherine McGougan have won the 2019 Bay of Plenty Ballance Farm...

Read more >

2018 Otago Regional Supreme Winners

2018 Otago Regional Supreme Winners

13 April 2018

A love of family, farming and the land has seen the successful succession of Waipahi sheep farm...

Read more >

2018 Southland Regional Supreme Winners

2018 Southland Regional Supreme Winners

12 April 2018

Mataura dairy farmers Ryan and Abby Moseby have won the Southland Ballance Farm Environment Awards....

Read more >

2018 Greater Wellington Regional Supreme Winners

2018 Greater Wellington Regional Supreme Winners

11 April 2018

Richard and Becks Tosswill’s farming operation is described by the awards judges as an...

Read more >

2018 Auckland Regional Supreme Winners

2018 Auckland Regional Supreme Winners

5 April 2018

The Dill family from Kaipara Flats has won the 2018 Auckland Ballance Farm Environment Awards....

Read more >

2018 Waikato Regional Supreme Winners

2018 Waikato Regional Supreme Winners

5 April 2018

Matamata dairy farmers Rod and Sandra McKinnon, Oakstone Hinuera Ltd, have won the Waikato Ballance...

Read more >

2018 East Coast Regional Supreme Winners

2018 East Coast Regional Supreme Winners

28 March 2018

Parkhill Dairy Farm at Ashley Clinton has won the East Coast Ballance Farm Environment Awards...

Read more >

2018 Taranaki Regional Supreme Winners

2018 Taranaki Regional Supreme Winners

22 March 2018

Manaia dairy farmers showing sustainable and appreciable biodiversity and conservation values have...

Read more >

2018 Northland Regional Supreme Winners

2018 Northland Regional Supreme Winners

21 March 2018

Whananaki beef farmers Greta and Craig Harman have won the Northland Ballance Farm Environment...

Read more >

2018 Horizons Regional Supreme Winners

2018 Horizons Regional Supreme Winners

15 March 2018

Sustainability equals longevity and balance across the physical environment, business and people,...

Read more >

2018 Canterbury Regional Supreme Winners

2018 Canterbury Regional Supreme Winners

14 March 2018

The Canterbury Ballance Farm Environment Awards have been won by a dairy farming company showing a...

Read more >

2018 Bay of Plenty Regional Supreme Winners

2018 Bay of Plenty Regional Supreme Winners

23 February 2018

Kiwifruit growers Mark and Catriona White and their Coastal Kiwis orchard have won the Bay of...

Read more >

2017 Taranaki Regional Supreme Winners

2017 Taranaki Regional Supreme Winners

13 April 2017

Ohangai sheep, beef and dairy farmers Peter and Nicola Carver utilise their range of flat to steep...

Read more >

2017 Greater Wellington Regional Supreme Winner

2017 Greater Wellington Regional Supreme Winner

12 April 2017

Masterton farmers Nathan and Kate Williams' arable and sheep and beef finishing business spans...

Read more >

2017 Otago Regional Supreme Winners

2017 Otago Regional Supreme Winners

8 April 2017

Simon and Kirstin Engelbrecht's 7500 stock unit East Otago sheep and beef business is based on...

Read more >

2017 Southland Regional Supreme Winners

2017 Southland Regional Supreme Winners

7 April 2017

Glenham farmers David, Alanna and Julie Clarke run their sheep breeding and finishing and dairy...

Read more >

2017 Canterbury Regional Supreme Winners

2017 Canterbury Regional Supreme Winners

6 April 2017

Stonyhurst Partnership, is a 22,000 stock unit sheep, beef and deer breeding and finishing property...

Read more >

2017 Auckland Regional Supreme Winners

2017 Auckland Regional Supreme Winners

30 March 2017

Fourth generation dairy farmers Scott and Sue Narbey have won the Auckland Ballance Farm...

Read more >

2017 Waikato Regional Supreme Winners

2017 Waikato Regional Supreme Winners

24 March 2017

Charlie and Helen Lea of Cambridge have won six of the 10 category awards on their way to being...

Read more >

2017 Northland Regional Supreme Winners

2017 Northland Regional Supreme Winners

23 March 2017

Bay of Islands horticultural stalwarts Alan and Helen Thompson have won the Northland Ballance Farm...

Read more >

2017 Horizons Regional Supreme Winners

2017 Horizons Regional Supreme Winners

17 March 2017

Pongaroa sheep and beef farmers Shaun and Tracie Baxter have won the Horizons Ballance Farm...

Read more >

2017 East Coast Regional Supreme Winners

2017 East Coast Regional Supreme Winners

2 March 2017

Trees have been grown on Maraetara by five generations of the Holt family and Philip Holt is still...

Read more >

2017 Bay of Plenty Regional Supreme Winners

2017 Bay of Plenty Regional Supreme Winners

24 February 2017

Opotiki dairy farmers Jared and Sue Watson have won the Bay of Plenty Ballance Farm Environment...

Read more >

2016 Northland Regional Supreme Winners

2016 Northland Regional Supreme Winners

31 May 2016

Taipa sheep and beef farmers Dennis and Rachelle O'Callaghan have been named Supreme Winners of...

Read more >

2016 Greater Wellington Regional Supreme Winner

2016 Greater Wellington Regional Supreme Winner

30 April 2016

Martinborough sheep and beef farmers Daniel and Reidun Nicholson are the Supreme winners of the...

Read more >

2016 Otago Regional Supreme Winners

2016 Otago Regional Supreme Winners

30 April 2016

Portobello sheep and beef farmers Brendon and Paula Cross have been named Supreme winners of the...

Read more >

2016 Southland Regional Supreme Winners

2016 Southland Regional Supreme Winners

30 April 2016

Redcliff farmers Shane Gibbons and Bridget Speight are Supreme winners of the 2016 Southland...

Read more >

2016 Waikato Regional Supreme Winners

2016 Waikato Regional Supreme Winners

30 April 2016

Puahue dairy farmers John Hayward and Susan O’Regan are Supreme winners of the 2016 Waikato...

Read more >

2016 Taranaki Regional Supreme Winners

2016 Taranaki Regional Supreme Winners

1 April 2016

A well-managed dairy and forestry farm owned by Parininihi ki Waitotara (PKW) is the Supreme winner...

Read more >

2016 Bay Of Plenty Regional Supreme Winners

2016 Bay Of Plenty Regional Supreme Winners

31 March 2016

BAYGOLD Limited, a large-scale kiwifruit operation, has taken out the Supreme title in the 2016 Bay...

Read more >

2016 Canterbury Regional Supreme Winners

2016 Canterbury Regional Supreme Winners

31 March 2016

Geraldine sharemilkers Joe and Suz Wyborn are the Supreme winners of the 2016 Cantebrury Ballance...

Read more >

2016 Auckland Regional Supreme Winners

2016 Auckland Regional Supreme Winners

31 March 2016

"Environmental champions" Richard and Dianne Kidd are Supreme Winners of the inaugural...

Read more >

2016 Horizons Regional Supreme Winners

2016 Horizons Regional Supreme Winners

30 March 2016

Nukumaru dairy farm owners David and Adrienne Hopkins and sharemilkers Ben and Belinda Price are...

Read more >

2016 East Coast Regional Supreme Winners

2016 East Coast Regional Supreme Winners

28 February 2016

Resilient, innovative and hard-working growers Graham and Marian Hirst are Supreme winners of the...

Read more >

2015 Northland Regional Supreme Winner

2015 Northland Regional Supreme Winner

31 May 2015

Pakotai dairy farmers Rachel and Greig Alexander are the Supreme winners of the 2015 Northland...

Read more >

2015 Otago Regional Supreme Winners

2015 Otago Regional Supreme Winners

15 April 2015

Dave and Janene Divers have run family-owned Table Hill for four years. Dave’s parents...

Read more >

2015 Southland Regional Supreme Winners

2015 Southland Regional Supreme Winners

15 April 2015

Te Anau sheep and dairy farmers Robert and Anna Kempthorne run Mavora Farms Ltd, a successful...

Read more >

2015 Greater Wellington Regional Supreme Winners

2015 Greater Wellington Regional Supreme Winners

7 April 2015

Wairarapa dairy farmers Leo and Rebecca Vollebregt run a 580-cow operation south east of...

Read more >

2015 Waikato Regional Supreme Winners

2015 Waikato Regional Supreme Winners

7 April 2015

Matamata horticulturists Frans and Tineke de Jong, their son Talbert de Jong and his partner Emily...

Read more >

2015 Taranaki Regional Supreme Winners

2015 Taranaki Regional Supreme Winners

31 March 2015

Eltham dairy farmers Mark and Jacqui Muller and their manager Conrad Maeke are the Supreme Winners...

Read more >

2015 Bay of Plenty Regional Supreme Winners

2015 Bay of Plenty Regional Supreme Winners

30 March 2015

Rotorua sheep and beef farmers John and Catherine Ford have been named Supreme Winners of the 2015...

Read more >

2015 Canterbury Regional Supreme Winners

2015 Canterbury Regional Supreme Winners

30 March 2015

Omarama high-country farmers Richard and Annabelle Subtil run 12000ha Omarama Station –...

Read more >

2015 Horizons Regional Supreme Winners

2015 Horizons Regional Supreme Winners

18 March 2015

Broadlands Station, a multi-generational sheep and beef farming operation owned by the Akers...

Read more >

2015 East Coast Regional Supreme Winners

2015 East Coast Regional Supreme Winners

28 February 2015

Central Hawke’s Bay sheep and beef farmers Alastair and Tracy Ormond and Alastair’s son...

Read more >

2014 Northland Regional Supreme Winners

2014 Northland Regional Supreme Winners

31 May 2014

Very sustainable dairy farming with a business that is productive and profitable while having...

Read more >

2014 Otago Regional Supreme Winners

2014 Otago Regional Supreme Winners

15 April 2014

Wayne McIntosh has been managing his family’s summerfruit orchard near Alexandra for 10...

Read more >

2014 Southland Regional Supreme Winners

2014 Southland Regional Supreme Winners

15 April 2014

Andrew and HeatherTripp embrace the mantle of stewardship that comes with being in charge of this...

Read more >

2014 Greater Wellington Regional Supreme Winners

2014 Greater Wellington Regional Supreme Winners

7 April 2014

Two properties totalling 800ha effective in the Kaituna district west of Masterton form the basis...

Read more >

2014 Waikato Regional Supreme Winners

2014 Waikato Regional Supreme Winners

7 April 2014

Mike and Sharon Barton weren’t deterred by the prospect of a nitrogen cap on the land when...

Read more >

2014 Taranaki Regional Supreme Winners

2014 Taranaki Regional Supreme Winners

30 March 2014

This 1150-cow year round milking operation with the Penwarden Partnership and Faull Farms, on 371ha...

Read more >

2014 Bay of Plenty Regional Supreme Winners

2014 Bay of Plenty Regional Supreme Winners

30 March 2014

Retiring some former grazing land at Pukekauri Farms has increased dry matter production on the...

Read more >

2014 Canterbury Regional Supreme Winners

2014 Canterbury Regional Supreme Winners

30 March 2014

Mark Slee’s parents Syd and Morrell converted the original 365ha family sheep farm south of...

Read more >

2014 Horizons Regional Supreme Winners

2014 Horizons Regional Supreme Winners

7 March 2014

The Justin and Mary Vennell have an unmistakable commitment to combining steadfast land stewardship...

Read more >

2014 East Coast Regional Supreme Winners

2014 East Coast Regional Supreme Winners

28 February 2014

Acknowledging the work that has gone before them and ensuring astute stewardship continues are...

Read more >

2013 Northland Regional Supreme Winners

2013 Northland Regional Supreme Winners

31 May 2013

Exemplary dairy farm management and care for the environment in a location very visible to members...

Read more >

2013 Otago Regional Supreme Winners

2013 Otago Regional Supreme Winners

15 April 2013

Mitchell Webster's intensive cropping operation and wholesale business producing bird and small...

Read more >

2013 Southland Regional Supreme Winners

2013 Southland Regional Supreme Winners

15 April 2013

Southland dairy conversion pioneers Abe and Anita de Wolde oversee a dairying business milking...

Read more >

2013 Greater Wellington Regional Supreme Winners

2013 Greater Wellington Regional Supreme Winners

7 April 2013

The award judges described Michael (Mick) and Karen William's 224ha central Wairarapa arable,...

Read more >

2013 Waikato Regional Supreme Winners

2013 Waikato Regional Supreme Winners

7 April 2013

Grant Wills and Karen Preston fittingly bestowed the name ‘Tremeer’ - which translates...

Read more >

2013 Canterbury Regional Supreme WInners

2013 Canterbury Regional Supreme WInners

30 March 2013

Intensive land use can also be sustainable land use say Criage and Roz Mackenzie, a progressive...

Read more >

2013 Horizons Regional Supreme Winners

2013 Horizons Regional Supreme Winners

30 March 2013

Curwen and Maija Hare possess what the award judges described as “an impressive, balanced...

Read more >

2013 Bay of Plenty Regional Supreme Winners

2013 Bay of Plenty Regional Supreme Winners

30 March 2013

When millions of tonnes of `sludge’ from the collapsing Ruahihi power scheme canal flooded...

Read more >

2013 East Coast Regional Supreme Winners

2013 East Coast Regional Supreme Winners

28 February 2013

At Smedley, a 5054ha (3186 ha effective) Central Hawke’s Bay sheep, beef, deer and training...

Read more >

2012 Northland Regional Supreme Winners

2012 Northland Regional Supreme Winners

30 May 2012

A previously non-compliant dairy farm has been reconverted to dairying after several years of...

Read more >

2012 Otago Regional Supreme Winners

2012 Otago Regional Supreme Winners

15 April 2012

Blair and Jane are fine examples of that old adage, “do something you love and you’ll...

Read more >

2012 Southland Regional Supreme Winners

2012 Southland Regional Supreme Winners

15 April 2012

Former sheep farmers, Michael and Karen Blomfield have attracted abundant praise from the award...

Read more >

2012 Greater Wellington Regional Supreme Winners

2012 Greater Wellington Regional Supreme Winners

7 April 2012

The award judges described Derek Daniell's farm, Wairere, a 1206ha property north east of...

Read more >

2012 Waikato Regional Supreme Winners

2012 Waikato Regional Supreme Winners

7 April 2012

In the Pukekawa district, in sight of the last reaches of the Waikato River, the Nicholsons have...

Read more >

2012 Horizons Regional Supreme Winner

2012 Horizons Regional Supreme Winner

30 March 2012

Rangedale, a Landcorp property in the Makuri district east of Pahiatua, was described by the judges...

Read more >

2012 Bay of Plenty Regional Supreme Winners

2012 Bay of Plenty Regional Supreme Winners

30 March 2012

Whilst Castlerock Farm’s dairy effluent system already complied with council’s...

Read more >

2012 Canterbury Regional Supreme Winners

2012 Canterbury Regional Supreme Winners

30 March 2012

The award judges described Dan and Mandy as, “an innovative couple making a tough high...

Read more >

2012 East Coast Regional Supreme Winners

2012 East Coast Regional Supreme Winners

28 February 2012

Last April’s devastating deluge graphically underscored the value of the long-term and...

Read more >

2011 Northland Regional Supreme Winners

2011 Northland Regional Supreme Winners

31 May 2011

An avocado orchard near Whangarei is the first horticultural enterprise in Northland to win a...

Read more >

2011 Otago Regional Supreme Winner

2011 Otago Regional Supreme Winner

15 April 2011

Peter and Helen Gilder’s attitude to entering these awards provides a succinct insight into...

Read more >

2011 Southland Regional Supreme Winners

2011 Southland Regional Supreme Winners

15 April 2011

Grant and Bernie Weller are balancing farming profitably with environmental and succession...

Read more >

2011 Greater Wellington Regional Supreme Winners

2011 Greater Wellington Regional Supreme Winners

7 April 2011

The riparian plantings on Ray and Lyn Craig’s 178ha Carterton dairy farm rank “amongst...

Read more >

2011 Waikato Regional Supreme Winners

2011 Waikato Regional Supreme Winners

7 April 2011

Back in 1971, when Gordon Blake was establishing a 50ha dairy unit within his family’s 265ha...

Read more >

2011 Canterbury Regional Supreme Winners

2011 Canterbury Regional Supreme Winners

30 March 2011

Eric and Maxine Watson’s combination of efficient productivity and environmental...

Read more >

2011 Horizons Regional Supreme Winners

2011 Horizons Regional Supreme Winners

30 March 2011

The award judges were impressed with the accomplishments of Rick Morrison and Sharleen Hutching in...

Read more >

2011 Bay of Plenty Regional Supreme Winners

2011 Bay of Plenty Regional Supreme Winners

30 March 2011

Graham and Mavis Dyer have a talent for nurturing not only plants and the environment, but people...

Read more >

2011 East Coast Regional Supreme Winners

2011 East Coast Regional Supreme Winners

28 February 2011

Described by the award judges as “picture perfect”, the Wyn-Harris farming business...

Read more >

2010 Northland Regional Supreme Winners

2010 Northland Regional Supreme Winners

31 May 2010

The lifetime achievement of Brian and Gaye Simms in developing, farming and sustaining their slice...

Read more >

2010 Otago Regional Supreme Winners

2010 Otago Regional Supreme Winners

15 April 2010

Ronald and Carol Alderton’s approach to farming has been praised by the award judges who...

Read more >

2010 Southland Regional Supreme Winners

2010 Southland Regional Supreme Winners

15 April 2010

Elliot and Janine King’s pride in their 308ha family property on the northern slopes of the...

Read more >

2010 Greater Wellington Regional Supreme Winners

2010 Greater Wellington Regional Supreme Winners

7 April 2010

George Tatham’s commitment to his family’s farming legacy is a clear driver in the...

Read more >

2010 Waikato Regional Supreme Winners

2010 Waikato Regional Supreme Winners

7 April 2010

Shared values that span generations and an established set of priorities are clear drivers in the...

Read more >

2010 Bay of Plenty Regional Supreme Winners

2010 Bay of Plenty Regional Supreme Winners

30 March 2010

Another small forest has been planted on Pikowai Farms.  Bruce and Tessa Calder with far,...

Read more >

2010 Canterbury Regional Supreme Winners

2010 Canterbury Regional Supreme Winners

30 March 2010

Dugald and Mandy Rutherford’s vigilant stewardship and long-term commitment to their diverse...

Read more >

2010 Horizons Regional Supreme Winner

2010 Horizons Regional Supreme Winner

30 March 2010

Ken and Sur Ballantyne looked over numerous farms before they walked onto the Aria property they...

Read more >

2009 Greater Wellington Regional Supreme Winners

2009 Greater Wellington Regional Supreme Winners

7 April 2009

Tim and Jo Loe and their South Wairarapa property “Oporua” have come a long way in...

Read more >

2009 Waikato Regional Supreme Winners

2009 Waikato Regional Supreme Winners

7 April 2009

Owners Gray and Marilyn Baldwin and sharemilkers Hamish and Jane Putt are in their second season...

Read more >

2009 Canterbury Regional Supreme Winners

2009 Canterbury Regional Supreme Winners

30 March 2009

Market-driven production and a focus on small scale specialist crops have been a hallmark of Nick...

Read more >

2009 Horizons Regional Supreme Winners

2009 Horizons Regional Supreme Winners

30 March 2009

Andy and Claire Law farm with a broad reach that combines sustainability with a willingness to look...

Read more >

2009 Bay of Plenty Regional Supreme Winners

2009 Bay of Plenty Regional Supreme Winners

30 March 2009

Over the past 24 years Joanna and Paul McCarthy have transformed what use to be a scruffy drain...

Read more >